Bezplatná infolinka:
0800 800 183
Pondelok - Piatok 8:00-16:00
Facebook social icon

Štádiá rakoviny pankreasu

Podľa takzvanej TNM klasifikácie, ktorá hodnotí veľkosť a rozšírenie nádoru a postihnutie lymfatických uzlín, sa rakovina pankreasu delí na tieto štádiá:

  • Štádium 0: Nádor nie je rozšírený. Rakovina postihuje len jedinú vrstvu buniek v pankrease. Nie je viditeľná okom a ani pomocou zobrazovacích vyšetrení.
  • Štádium 1A: Nádor je veľký maximálne 2 cm a nešíri sa do lymfatických uzlín ani iných častí tela.
  • Štádium 1B: Nádor je väčší ako 2 cm, nachádza sa vo vnútri pankreasu a nešíri sa do lymfatických uzlín ani iných častí tela.
  • Štádium 2A: Nádor prerastá von z pankreasu, no nezasahuje tepny ani žily, nešíri sa do lymfatických uzlín ani iných častí tela.
  • Štádium 2B: Nádor akejkoľvek veľkosti prerastá von z pankreasu, ale nezasahuje tepny ani žily, šíri sa do lymfatických uzlín, ale nešíri sa do vzdialených častí tela.
  • Štádium 3: Nádor sa šíri do tepien a žíl a/alebo do lymfatických uzlín, ale nemetastázuje.
  • Štádium 4: Akýkoľvek nádor, ktorý sa šíri do akejkoľvek vzdialenej časti tela.

Najpoužívanejšia klasifikácia rakoviny pankreasu má tri kategórie:

  1. Operovateľný nádor - Patria sem nádory, ktoré sa dajú chirurgicky úplne odstrániť, teda sa nachádzajú len priamo v pankrease, alebo sa šíria aj mimo neho, ale len tak, že nezasiahli životne dôležité žily a tepny v tejto oblasti a ďalej nie je žiaden dôkaz, že nádor sa rozšíril do iných orgánov. V tomto štádiu je diagnostikovaných asi 10% pacientov.
  2. Lokálne pokročilý karcinóm (neoperovateľný) - Tieto nádory sú uložené len v oblasti pankreasu, ale zasahujú aj životne dôležité tepny a žily, alebo sa šíria do okolitých tkanív, takže nie je možné ich chirurgicky odstrániť. Nádor sa ešte nešíri do vzdialených častí tela. V tomto štádiu je odhalených asi 30-40% pacientov.
  3. Metastázujúci nádor - Tieto nádory sa šíria z pankreasu do vzdialených častí tela a postihujú aj iné orgány, najčastejšie pečeň alebo vzdialenejšie orgány brušnej dutiny. V tomto štádiu sa zistí tumor u väčšiny pacientov – u 45% až 50%.
Pridajte sa k nám aj Vy!

Dajte si niečo FIALOVÉ na seba, a pridajte Vaše slová PODPORY s FIALOVOU SELFIE.

Vyjadríte tak podporu ľuďom trpiacim KARCINÓMOM PANKREASU, ktorí ju veľmi potrebujú!

Materiály na stiahnutie

Tlačová správa WPCD Tlačové materiály WPCD 10 vecí, ktoré musíte vedieť o rakovine pankreasu Poznajte 10 príznakov rakoviny pankreasu Nezabúdajme na rakovinu pankreasu!

Rýchly kontakt

Občianske združenie Europacolon Slovensko

Cukrová 14, 4. poschodie, Bratislava 811 01
IČO: 37925555
Bankové spojenie: Tatra banka, číslo účtu: 2620803890/ 1100
Telefón: +421 911 843 336, Jana Pifflová Španková
E-mail: info@europacolon.sk

Bezplatná infolinka: 0800 800183